"Mindig mulatok azon, amikor különböző vállalatok próbálják eljátszani,
hogy ők egy közösség. Ez pedig azért sáros, mert egy közösség az
önmagáért létezik, annak nincs feladata, csak saját maga fenntartása.
Itt a leghülyébb is a közösség tagja, azt is szeretjük, mert
idetartozik. Egy vállalatnál a leghülyébbet kirúgják, mert cél van,
feladat, valamit teljesíteni kell. A tagságot pedig abból a szempontból
értékelik, hogy a feladat ellátásához szükséges és hasznos-e. A
közösségben ilyen nincs." (Csányi Vilmos, etológus)
2016. szeptember 27., kedd
2016. augusztus 16., kedd
A civilizált állat
Szabolcsban,
mint ahogy sokfelé másutt is, divattá vált az elmúlt évtizedekben a falunap.
Szép szokás ez, nem csupán a község apraja-nagyja jön ilyenkor össze, hanem az
elszármazottak egy része is hazalátogat, de átruccannak a szomszédos
településekről is.
Bár
a szervezők igyekeznek tanulni egymástól, szinte mindegyiknek megvan a maga
jellegzetessége, mondhatni, nem egy kaptafára készülnek. Az egyik faluban
például nagy hagyománya van az ürgeöntő versenynek. Nem is volt ezzel semmi
gond, mígnem a legutóbbi rendezvényre ki nem látogattak az állatvédelmi hatóság
emberei. Ugyanis, mint szinte mindenütt, itt is élnek önkéntes feljelentők.
Ahogy egykor a zseniális Hofi Géza mondta: „Papírja van, tolla van, írni tud,
hát feljelent.”
Szóval
kivonultak az ellenőrök a falunapra, hogy megnézzék, miként kínozzák,
fojtogatják itten szegény ürgéket, mert ugye akkor állatkínzás tényálladéka
forog fenn, annál is inkább, mert az ürge védett jószág, eszme értéke 250 ezer
forint.
Le
is ültek a verseny színhelyén és vártak, ahogy a költő írja: „hosszú, méla
lesben.” Azt látták, hogy a földbe már korábban leástak két vastagabb csövet. Aztán
eldördült a rajtpisztoly, és a két csapat tagjai lyukas vödrökkel elkezdték
hordani a vizet a két csőbe, de mint az őrült. Aztán, amint az első megtelt, a
víz kidobott a csőből egy kis műanyag labdát és ezzel meg is lett a győztes.
--
Hát az ürge hol van? – kérdezte az egyik ellenőr a polgármestertől.
--
Az ürge? – kérdezett az vissza. – Hát mi honnan tudjuk, maguk az állatvédők.
A
hívatlan vndégek igazából akkor árulták el, hogy mit is keresnek itt.
--
Ó, hát csak nem gondolták, hogy mi bántjuk az ürgéket? – kérdezte tőlük egy
atyafi. – Hiszen tudják, milyen civilizált állat…
--
Civilizált? – csodálkozott a hatóság.
--
Hát persze -- hangzott a válasz. – Civilizáltabb, mint egyes emberek. Hallottak
már maguk olyat, hogy egy ürge feljelentett valakit?
Orémus Kálmán
2016. augusztus 10., szerda
Lehet egy engedéllyel több?
Emlékszem, valamikor a 80-as évek végén a
néhai Szovjetunióban (is) harcot
hirdettek a bürokrácia ellen. Amikor Sevardnadze, a legendás külügyminiszter
ellátogatott német kollégájához, Genscherhez,
meg is próbált tanácsot kérni tőle, de a válasz egyáltalán nem hangzott
valami megnyugtatóan. A lényege nagyjából ez volt: a bürokrácia ellen
reménytelen a harc, a bürokratát jól meg kell fizetni és minél kevesebb
feladatot kell neki adni, ugyanis minél többet dolgozik, annál nagyobb kárt
csinál.
Azért jutott eszembe most a történet, mert
olvastam, hogy az Amerikai Egyesült Államokban egy nyolcéves kisfiú, hogy
segítse édesanyját egy új lakás megvásárlásában, süteményeket kezdett sütni és
árusítani, amivel egészen komoly bevételre tett szert. Elképzeltem, hogy miként
lehetne ezt megvalósítani Magyarországon. Rájöttem, sehogy.
Erre ugyanis nálunk egyetlen hatóság sem adna
engedélyt (az amerikai gyerek rendelkezik a szükséges engedélyekkel), már csak
azért sem, mert nincs meg szükséges szakképesítése. Sőt, vállalkozó engedélyt
sem kapna, mivel kiskorú. Aztán jönnének a jogvédők, akik szerint a
gyermekmunka büntetendő. Persze, akkor már megjelenne a gyermekvédelmi hatóság
is.
Annak idején, amikor beléptünk az unióba,
minden vendéglátóipari egységben be kellett vezetni az úgynevezett HCCP
rendszert, melynek keretében, többek között, a személyzetnek külön mosdót,
öltözőt és bejáratot kellett kialakítani. Egyig vendéglátós ismerősöm mesélte,
hogy ez neki akkor 800 ezer forintjába került, de kénytelen volt
megcsináltatni, ugyanis azt mondták, ez EU-s követelmény és sokba kerülhet
neki, ha megszegi az előírást. Az új rendszer bevezetésének csak a
dokumentációja volt vagy száz oldal.
Amikor aztán eljutott Olaszországba és
Görögországba, hamar rájött, hogy egyrészt ilyen alapon az ottani tavernákat
már rég be kellett volna zárni, másrészt arról is meggyőződhetett, hogy az
ottani vendéglők ennek hiányában sem gyilkolják halomra a vendégeket.
Szóval, a bürokrácia köszöni, jól van,
mondhatni él és virul, sőt, azt hiszem, ha az iszlám egy kicsit türelmesebb,
akkor szép csendben kivégzi egész Európát.
Hogy ez miként lehetséges, arról az egyik, minisztériumban dolgozó
ismerősöm világosított fel. Elmondta, hogy amikor a minisztériumban felmerül a
létszámcsökkentés ötlete, hirtelen mindenki be akarja bizonyítani a saját
nélkülözhetetlenségét. Percenként születnek a javaslatok és koncepciók arra
vonatkozóan, mi mindent kellene még megrendszabályozni, ellenőrizni, igazolni.
És amikor a bürokrata azt kérdezi, lehet-e egy engedéllyel több, legtöbbször
bólintás a válasz. Mi meg itt csodálkozunk, hogy Európa versenyképessége a
nullához közelít.
Orémus
Kálmán
2016. június 13., hétfő
2016. május 29., vasárnap
Ki van ez találva!
2016. március 15., kedd
Ukrajnában nincs korrupció!
Egyik ismerősöm a múlt héten Kárpátaljára indult. Ahogy a határsorompóhoz ért, az ukrán kiskatona egy nemzetiszínű
papírcetli nyújtott át neki, melyen a következő felirat állt, szép nagy betűkkel:
„Ukrajnában nincs korrupció, kérem, ehhez tartsa magát!”.
Szóval, végre egy ország, ahol harcolnak a
korrupció ellen. Mit harcolnak? Már le is győzték! És az ide érkező, velejéig korrupt külföldieket
idejekorán figyelmeztetik: ne mérgezzék törvényellenes cselekedetekkel az
ország légkörét.
Azt mondják, a legzseniálisabb találmányok
mindig egyszerűek. Mint a pofon. Nem költöttek ám a korrupció elleni harcra
milliárdokat, nem állítottak fel újabb bizottságokat és intézményeket! Nem.
Egyszerűen kihirdették a győztest. Felírták egy papírra. Hogy ez nekünk nem
jutott eszünkbe!
Az ismerősöm, persze, ezek után nem értette,
hogy az ukrán útlevélkezelő mért tanulmányozza olyan hosszadalmasan az ő
útlevelét, s a végén mért mormolja el a bajusza alatt: Tudsz adni valamit?
Annyira meglepődött, hogy szóhoz sem jutott, csak a nemzetiszínű cetlit tudta
felmutatni a hatóság derék emberének.
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)


